Uživatel nepřihlášen
Bedikkův blog
RSS kanál blogu
Píše: bedikk - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Bedikkův blog

Mafia 2 - můj osobní názor

Středa 13.10.2010 23:45 - Autor: bedikk
To se mi líbí

Mafia 2 - můj osobní názorMafia je všude. Doslova zaplavila svět a to je možná ten důvod, proč je u nás trochu nešťastně přijímána. Lidé křičí, protestují, hází imaginární banány na vedení Take Two, že jim vzali Mafii, ale kde je zakopaný pes? Opravdu je ta hra tak špatná? Už to není Mafie, jak ji známe? Schválně jsem se pustil do prvního dílu, abych mohl obě hry porovnat.

Je tu jeden základní problém. První díl Mafie, té úžasné, fantastické Mafie, je prostě zidealizovaný. A od toho se odvíjí spoustu dalších faktů. Je poměrně vtipné pročítat ty rozbouřené názory na všemožných herních fórech. Věřím, že někdo z vás už Mafii 2 hrál, a tak má svůj vlastní názor, ale při hraní jsem se o jednom ujistil. Hned po pár misích jsem věděl, že se mi do rukou opět dostává práce od Illusion Softworks (2K Czech) a žádný americký vydavatel hru výrazně nepošpinil. Proč také? Jak se říká, moderním trendem je zjednodušování, platí to u Mafie? Nevšiml jsem si. Teď jsem dohrál první díl a loadoval jsem při něm o mnoho méně než při díle druhém. Celkově mi obtížnost přišla v dvojce ještě vyšší, což jsem sám nečekal.

Mafia II
Mafia II
Mafia II
Mafia II

Zkusím se zaměřit na nějaké body, které se na fórech objevují. Tak třeba jízdní model. Není sporu o tom, že Mafia 2 přináší arkádové ježdění, auta jsou nyní svižnější a poměrně dobře se ovládají. Co první díl? Podle mnohých se 'tenkrát' v jedničce auta chovala realisticky a jízda byla mnohem zábavnější. Problém je v tom, že auta v prvním díle jsou pomalá, špatně brzdí, občas nevyjedou kopec a po silnici kloužou. V tom nevidím nic lepšího.

Ach ten dabing. Ano, Mafia má lepší dabing než dvojka. Ale jen v nějakých směrech. Co se týče stránky technické, tam jednička neskutečně zaostává. Každý dabing má jinou hlasitost a v některých rozhovorech není přes pozadí ani slyšet. To mi dost vadilo, protože jsem musel zapnout titulky. Ve dvojce je dabing udělán profesionálně, jen s horšími herci. Pravda je, že Vašut a Rychlý jsou nepřekonatelná dvojka.

Ohromná nevole je proti bugům, které prý dokonce brání dohrání hry. To je trochu zvláštní, protože ani já ani nikdo z mých kamarádů s tím problém neměl. Občas se zasekne doprava, stane se nějaký fail u chodců, ale nic neobvyklého. Nevím, jestli cracklá verze obsahuje chyby (častokrát tomu tak je), ale já jsem si nějakých závažných při hraní originální verze nevšiml. To už na tom byl hůře Mass Effect 2.

Co se nabízí dál? Lidé remcají nad délkou. Rychlým průletem se dá M2 projet za slušných 11 hodin, což není závratně mnoho, ale ani málo. Jednička byla delší, ale jen o kousek (prakticky jsem obě hry dohrál stejně rychle), a vzhledem k posunu technologie se jedná spíš o skvělých jedenáct hodin. Důležitým faktem je i to, že podle mnohých chybí Jízda. Já ji dostal. Copak si nikdo nevšiml, že skoro v každé kapitole je místo pro vlastní počínání? Hláška "Až budeš hotov, jeď domů" nás provázela skoro neustále. Co za tu dobu dělat? Většina hráčů okamžitě zamířila k domovu, protože hltala příběh, ale pak si stěžují, že nemají Jízdu. Město nabízí to, co jednička v Jízdě neměla. Můžete dělat bokovky, vydělávat si, utrácet, vykrádat, střílet se s policíí, mafií, chodit do podniků, krást auta, tunit je, měnit oblečení atd. Je toho spousta a všichni to přehlížejí.

Mafia II
Mafia II
Mafia II
Mafia II

Trochu tu první díl shazuji, ale nemyslím to zle. Mafia je (byla) úžasná hra, ale doba jde dál a všichni se musí přizpůsobit. I teď se mi hrála dobře, ale našlo se i pár věcí, kde jsem zuřil, tenkrát mi to nepřišlo, ale AI nepřátel je opravdu špatné. Dvojce je to také vyčítáno, ale je na tom mnohem lépe. Dalším problémem jedničky je střílení. Něco tak hrozného jsem dlouho neviděl :D. Opravdu, střelba je krkolomná, nepřesná a nudná. V tom mě dvojka nadchla. Bavil jsem se mnohem víc, než u Mass Effectu 2, který má model střelby obdobný.

Přitom hra nabízí mnoho, ten potenciál tam doopravdy je, jen ho musíte najít. Hledání plakátů, Playboyů a dalších maličkostí je skvělá zábava. Grafika je úžasná a animace zábavné. Postavy jsou skvěle propracované a každá vám určitě přiroste k srdci. Pokud DLC nabídnou další mise, nebudu se bránit. Mafia 2 mě nachla, je velmi podobná prvnímu dílu, jen jde s dobou a celý model vylepšuje. Zvláštní, že jsou na ni tak negativní názory. Lidé by neměli jen slepě koukat do minulosti, to značí o jejich mělkosti. Neberte toto jako nějakou recenzi, spíš jsem se zarážel nad tím, proč je hra přijímána špatně. A určitě jsem nevyjmenoval vše. Kdyby ze mě někdo chtěl vyrazit bodové hodnocení, tak vykřiknu "Výborné, 9/10". A teď šup se do ní pustit znova, na Těžkou obtížnost a pořádně využiju nabídek města :).

Mafia 2 je stále 'naše' skvělá a hlavně česká hra! Pojďme ji raději podpořit, protože si to zaslouží.

Tisk
Štítky: Mafia, PC, konzole
Hodnocení:
( 8.6 / 55 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Mafia 2 - můj osobní názor
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
ComTK    Když si to tu tak čtu, tak pravdu mají obě strany "barikád" názorů, na jednu stranu se mi Mafie 2 strašně líbí a spolu s jedničkou je to prostě paráda... na stranu druhou je fakt, že to co tam mohlo být tam neni, protože by to prostě amíkům nevyhovovalo, ale tak s tím se dalo počítat, ten kdo platí, ten rozhoduje. . zase kdyby neplatili, tak by se na Mafii 2 třeba ještě teď vůbec nedělalo... mě osoboně se fakt Mafie 2 líbí hodně, ale když jí porovnam pouze s jedničkou, tak se prostě musim přiklonit k jedničce, to jak psal Bedikk o krkolomném střílená atd... vždy mi to vyhovovalo a k Mafii 1 mi to prostě patří no (to je to samý jako porovnat ovládání Mass Effectu 1 s dvojkou, ten samý případ - "skoro" a mám na mysli ovládání při střelbě) , ale Mafie 2 má taky svoje kouzlo a fakt, že už jsem ji dohrál asi 4x mluví za všechno, já špatnou hru dohraju max jednou, ty co dohraju víckrát, jsou prostě super :-)ComTKcomtk2719    8.4.2011 09:11 ComTK

Když si to tu tak čtu, tak pravdu mají obě strany "barikád" názorů, na jednu stranu se mi Mafie 2 strašně líbí a spolu s jedničkou je to prostě paráda... na stranu druhou je fakt, že to co tam mohlo být tam neni, protože by to prostě amíkům nevyhovovalo, ale tak s tím se dalo počítat, ten kdo platí, ten rozhoduje. . zase kdyby neplatili, tak by se na Mafii 2 třeba ještě teď vůbec nedělalo... mě osoboně se fakt Mafie 2 líbí hodně, ale když jí porovnam pouze s jedničkou, tak se prostě musim přiklonit k jedničce, to jak psal Bedikk o krkolomném střílená atd... vždy mi to vyhovovalo a k Mafii 1 mi to prostě patří no (to je to samý jako porovnat ovládání Mass Effectu 1 s dvojkou, ten samý případ - "skoro" a mám na mysli ovládání při střelbě) , ale Mafie 2 má taky svoje kouzlo a fakt, že už jsem ji dohrál asi 4x mluví za všechno, já špatnou hru dohraju max jednou, ty co dohraju víckrát, jsou prostě super :-)

ozzyozzy    Beddiku, moje řeč! ! ! !ozzyozzyozzyozzy1290    12.2.2011 07:24 ozzyozzy

Beddiku, moje řeč! ! ! !

n0body    ". . ten potenciál tam doopravdy je ...". Ano, ten tam i podle mě je. Ale není v tom, že hráči hru nevyužili, tak jak by mohli. Ta hra má obrovský potenciál v tom, co tam je, ale vlastně není. Obsahuje tolik materiálu navíc, že by hra mohla být daleko zábavnější. Jen pár příkladů za všechny: prodejna aut (v trailerech jsme jí viděli) , při zmáčknutí klávesy u kufru do něj Vito vloží batoh, .... Snad i více konců - to znamená různé zvraty v příběhu. To všechno a daleko víc by mohlo ovlivnit ohlasy. Pak už by nikomu nevadilo, že jsou další přídavky v DLC (Jimmy Vendeta; další by měl být myslím o Joevovi, když byl Vito ve vězení) .
Mafia I byla revoluce a kvalitní hrou vždy bude díky své hratelnosti a příběhu. Z Mafie II jsem si takový pocit neodnesl.
Btw. : Volnou jízdu také obsahuje, stačí jí aktivotat pomocí patche, který se dá na internetu lehce najít -
soubor má asi 20kb. 8-)
n0bodyn0body1308
    18.10.2010 14:51
n0body

". . ten potenciál tam doopravdy je ...". Ano, ten tam i podle mě je. Ale není v tom, že hráči hru nevyužili, tak jak by mohli. Ta hra má obrovský potenciál v tom, co tam je, ale vlastně není. Obsahuje tolik materiálu navíc, že by hra mohla být daleko zábavnější. Jen pár příkladů za všechny: prodejna aut (v trailerech jsme jí viděli) , při zmáčknutí klávesy u kufru do něj Vito vloží batoh, .... Snad i více konců - to znamená různé zvraty v příběhu. To všechno a daleko víc by mohlo ovlivnit ohlasy. Pak už by nikomu nevadilo, že jsou další přídavky v DLC (Jimmy Vendeta; další by měl být myslím o Joevovi, když byl Vito ve vězení) .
Mafia I byla revoluce a kvalitní hrou vždy bude díky své hratelnosti a příběhu. Z Mafie II jsem si takový pocit neodnesl.
Btw. : Volnou jízdu také obsahuje, stačí jí aktivotat pomocí patche, který se dá na internetu lehce najít -
soubor má asi 20kb. 8-)

zdejaro    Playman: naprosto souhlasím, se vším co jsi napsal. Jinak můj názor je jednoduchej amíci nás "okradli"....zdejarozdejaro1480    14.10.2010 20:46 zdejaro

Playman: naprosto souhlasím, se vším co jsi napsal. Jinak můj názor je jednoduchej amíci nás "okradli"....

Playman    Mafia: The City of Lost Heaven - pouze této hře se těžko konkuruje ale beru názor že se někomu líbili oba dva díly stejně , což sice nechápu ale... :-)Playmanplayman62    14.10.2010 20:27 Playman

Mafia: The City of Lost Heaven - pouze této hře se těžko konkuruje ale beru názor že se někomu líbili oba dva díly stejně , což sice nechápu ale... :-)

Rey99    mne se libli oba dva dily a oba dva dily jsou takzvane top hry doby kterym se tezko konkurujeRey99rey992065    14.10.2010 18:34 Rey99

mne se libli oba dva dily a oba dva dily jsou takzvane top hry doby kterym se tezko konkuruje

Playman    Autor článku tento názor vyjádřil již dříve, nyní je to akorát více popsáno a rozepsáno ... M2 je prostě lehce nadprůmerná gamesa a její předchůdkyně Mafia byla takovou herní revolucí - což platí i do dnes! Když pominu na dnešní poměry technickou zastaralost a zaměřím se pouze na humor a kvalitu příběhu, všechny ty sprosťárny v jejím podání mají osobité kouzlo. Což ať si prosím každý laskavě uvědomí... Tahle hra prostě stále nemá konkurenci , tak úderné a skvělé dialogy a tak dokonalý dabing - to prostě asi těžko něco překoná ! Výborný hlášky kterými excelovala, např. Paulie: Co si to kurva ty parchanti vo sobě do prdele myslej? Že je to tady ňákej zasranej lunapark nebo co? Vlastnoručně těm hovadům rozstřílím prdel na sračky. Nakonec skrátka a dobře mi připadalo - jako by tvůrci zapoměli kde je jejich síla a v čem tak uspěli v prvním díle - místo toho to americké vedení s prominutím pokurvilo co mohlo a podporu od nás Čechů? Za co pak by ji chtěli - vždyť se zaměřili na americké publikum a nás arogantně přehlíželi - jako by jsme ani nebyli a nedali na své stránky ani český jazyk , což už je výsměch a vrchol trapnosti ! Takovýhle přístup by tedy opravdu podporovali pouze slabomyslní , no offence .Playmanplayman62    14.10.2010 15:39 Playman

Autor článku tento názor vyjádřil již dříve, nyní je to akorát více popsáno a rozepsáno ... M2 je prostě lehce nadprůmerná gamesa a její předchůdkyně Mafia byla takovou herní revolucí - což platí i do dnes! Když pominu na dnešní poměry technickou zastaralost a zaměřím se pouze na humor a kvalitu příběhu, všechny ty sprosťárny v jejím podání mají osobité kouzlo. Což ať si prosím každý laskavě uvědomí... Tahle hra prostě stále nemá konkurenci , tak úderné a skvělé dialogy a tak dokonalý dabing - to prostě asi těžko něco překoná ! Výborný hlášky kterými excelovala, např. Paulie: Co si to kurva ty parchanti vo sobě do prdele myslej? Že je to tady ňákej zasranej lunapark nebo co? Vlastnoručně těm hovadům rozstřílím prdel na sračky. Nakonec skrátka a dobře mi připadalo - jako by tvůrci zapoměli kde je jejich síla a v čem tak uspěli v prvním díle - místo toho to americké vedení s prominutím pokurvilo co mohlo a podporu od nás Čechů? Za co pak by ji chtěli - vždyť se zaměřili na americké publikum a nás arogantně přehlíželi - jako by jsme ani nebyli a nedali na své stránky ani český jazyk , což už je výsměch a vrchol trapnosti ! Takovýhle přístup by tedy opravdu podporovali pouze slabomyslní , no offence .

Raccon    to MichalCZ: Myslím že se to nestane, spousta lidí má v tomhle stejný názor jako vy, hlavně těch co si hru skutečně koupili a chtěli tak vývojáře podpořit, a dostali pak, jak se dá dočist na fandovských stránkách a hlavně taky vycítit ze samotné hry, dosti osekanou verzi. I tak mě ale hra docela bavila.Racconraccon2993    14.10.2010 13:47 Raccon

to MichalCZ: Myslím že se to nestane, spousta lidí má v tomhle stejný názor jako vy, hlavně těch co si hru skutečně koupili a chtěli tak vývojáře podpořit, a dostali pak, jak se dá dočist na fandovských stránkách a hlavně taky vycítit ze samotné hry, dosti osekanou verzi. I tak mě ale hra docela bavila.

MichalCZ    Hlavne je to hra pokazena mainstreamem... Vim ze budu asi ukamenovan, ale Mafia 2 nezaplavila svet... Tohle si mysli jen cesti hraci, protoze zaplavila Cesko... Bohuzel podle me neni ani zdaleka tak dobra jak se cekalo, a davat ji vyssi znamky za to ze je to ceska hra mi prijde trochu blby... 8-)MichalCZmichalcz12    14.10.2010 09:16 MichalCZ

Hlavne je to hra pokazena mainstreamem... Vim ze budu asi ukamenovan, ale Mafia 2 nezaplavila svet... Tohle si mysli jen cesti hraci, protoze zaplavila Cesko... Bohuzel podle me neni ani zdaleka tak dobra jak se cekalo, a davat ji vyssi znamky za to ze je to ceska hra mi prijde trochu blby... 8-)

Raccon    Hmm no Mafii je už osm let, a ve své době byla podle mě něčím jiným, než je v dnešní době Mafie II. Kdž je srovnám teď a tady, tak ano novější Mafie je lepší, a bylo by hodně smutné kdyby nebyla. O víkendu nahodím vlastní recenzi, kde to trochu rozeberu.Racconraccon2993    14.10.2010 08:22 Raccon

Hmm no Mafii je už osm let, a ve své době byla podle mě něčím jiným, než je v dnešní době Mafie II. Kdž je srovnám teď a tady, tak ano novější Mafie je lepší, a bylo by hodně smutné kdyby nebyla. O víkendu nahodím vlastní recenzi, kde to trochu rozeberu.

sk8mancj    Imaginární banány mě pobavili.
Hru bychom měli podpořit. .
Ovšem že si ji seženem na Wéčkovce (nechci tady to odporný slovo řikat) a pošleme cenu hry bankovnim převodem do 2KCZ. :-D :-D :-D Protože oni vytvořili hru ale amíci jí vosekali a budou nám jí servírovat po kouskách. Je to pro mě zklamání. a Mafii si koupim až jí uvidim někde levně.
sk8mancjsk8mancj1759
    14.10.2010 06:10
sk8mancj

Imaginární banány mě pobavili.
Hru bychom měli podpořit. .
Ovšem že si ji seženem na Wéčkovce (nechci tady to odporný slovo řikat) a pošleme cenu hry bankovnim převodem do 2KCZ. :-D :-D :-D Protože oni vytvořili hru ale amíci jí vosekali a budou nám jí servírovat po kouskách. Je to pro mě zklamání. a Mafii si koupim až jí uvidim někde levně.

O autorovi blogu

bedikk
bedikk
Muž, 25 let, Praha
Jsem absolvent Vyšší odborné školy publicistiky a student FHS UK. V minulosti jsem působil v Indianovi a nyní píšu pro Mobilenet.cz nejen o mobilních hrách.
Založit herní BLOG